Viitorul Șelimbăr învinsă cu greu de divizionara secundă FK Csikszereda

Echipa noastră a disputat miercuri un amical împotriva formației din Liga a II-a, FK Csikszereda Miercurea Ciuc, joc pierdut la limită 2-3 de formația noastră. Elevii lui Florin Maxim au condus cu 1-0 la pauză, iar în mitanul secund pe fondul unor modificări efectuate gruparea gazdă a reușit să se impună.
În primele 45 de minute Viitorul Șelimbăr a jucat bine, formația noastră nu a oferit oportunități de a marca adversarilor, iar în minutul 32 Alexandru Neacșa a deschis scorul cu un șut la colțul lung după un assist superb a lui Alex Curtean.
Repriza secundă a fost bună pentru echipa noastră, însă doar erorile individuale au făcut ca FK Csikszereda să marcheze. Golul de 2-3 a fost marcat de Sebastian Ignat cu o lovitură de cap.

„Prima repriză am făcut un joc bun, nici în a doua nu am jucat rău, dar am făcut greșeli individuale. Chiar a meritat să mergem până acolo 3 ore și jumătate. Am jucat pe o suprafață de joc impresionantă, am văzut o bază sportivă bine pusă la punct, așa cum mi-aș dori să întâlnesc în mai multe zone din țară, chiar îi felicit pe cei de acolo pentru ceea ce au realizat”, a declarat Florin Maxim, antrenorul echipei Viitorul Șelimbăr

Pentru formația lui Florin Maxim urmează continuarea perioadeii de pregătire, urmând să mai dispute și câteva jocuri amicale.